Google Web Sitesi Pingleme ve Google Bot Çağırma İşlemi

1
402

Web sitesi pingleme hakkında  bir kaç bilgi sunacağım.

Pingleme işlemi bir adresten başka bir adrese veri (paket) yollama anlamına geliyor ve  Google açısından bakarsak sitenizden google’ın haberdar olması için gereken  bir işlemdir  Sayfanızda herhangi bir değişiklik  yaptığınızda google’ın bir şekilde uyarmanız  gerekmektedir. Normal indexleme işleminden önce yaptığınız değişikliği bildirme işlemidir.

Google bu işlem için Webmaster Tools içerisinde google gibi getir adında bir bölüm yapmıştır. BU bölümde pingleme işlemi yapılıyor fakat bununda bir kotası var. Aylık bazda kotadır. Tüm site için 10 kez tek URL için 500 kez hak tanımıştır. İdareli kullanılırsa 1 aylık yeter diye düşünüyorum. Siteniz hiti artıp üst sayfalara çıktıkça bu özelliği kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

Pingleme işlemini aşırı yapmamalıız çünkü siteniz spama düşebilir.

İnternet ortamında pinleme işlemini yaptık diyen bir çok boş site vardır bunlardan iyilerinden bir kaç tane link verdim deneyebilirsiniz

Vu 3 ping sitesi işinizi kesinlikle  görecektir. Kullanımları gayet basit ve anlaşılır. Siteniz hakkında bir kaç kutucuk  doldurup ping demeniz yeterli olacaktır. Siteniz eğer bir blog ise ve blogspot uzantılı ise ;

http://blogsearch.google.com.tr/ping

linkini kullanarak sitenizin dizinlerde güncellenmesini sağlayabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta sitenizi buraya eklerken sonu .tr ile bitmesin. Örn : bsenturk.blogspot.com olarak ekleyin.

Peki tamam sitemizi ekledik, google örümcekleri gelsin diye pingledik ne kadar sürer bu durum : min 2 saat olmak üzere 2 gün daha sürebilir. Sabırlı olmakta fayda var. Google örümceklerinin sitenize en son ne zaman geldiğini görmek için :

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:buraksenturk.com.tr

yukarıdaki linkte kalın yazılı olan bsentur.blogspot.com adresini silip kendi sitenizin adresini yazın. Karşınıza gelen ekranda girmiş olduğunuz url nin en son ne zaman alındığına dair en yukarıda bir tarih alanı göreceksiniz.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here