NVIDIA, Pascal mimarili GeForce ekran kartlarının en güçlüsü olan GTX 1080 Ti modelini San Francisco’da tanıttı. Uzun zamandır beklenen 1080 Ti, serinin en güçlü, en yüksek performanslı ekran kartı oldu. 1080 Ti, ABD’nin San Francisco şehrindeki GDC etkinliğini ile aynı dönemde Nvidia CEO’su Jen-Hsun Huang tarafından tanıtıldı.

1000 Serisindeki GTX 1070 ve GTX 1080’den sonra tepeye yerleşen 1080 Ti, Nvidia’nın en güçlü ekran kartı olan Pascal Titan X modelini de geride bırakıyor. Şu an güç sırasında göre ilk sırada 1080 Ti, ikinci sırada Pascal Titan X, üçüncü sırada 1080 var. Ancak Pascal Titan X zaten Türkiye’de satılmıyor, ABD’de de sadece kısıtlı satışı var.

ABD fiyatı 699 USD olan GeForce GTX 1080 Ti, Pascal Titan X çekirdeği olan GP102’nin daha güçlü bir versiyonuna sahip. Beraberinde 11 GB GDDR5X çok hızlı bellek ile gelen kartın bellek veri arayolu da genişletilmiş.

Titan X Pascal’ın bazı birimleri GTX 1080 Ti’da devredışı bırakılmış, buna karşın frekanslar arttırılmış. İş yükünden çok oyun performansına odaklı, bu açıdan daha güçlü bir ekran kartı ortaya çıkmış. Ayrıca GDDR5X belleklerin 10Gbps değil, daha da geliştirilmiş ikinci nesil 11 Gbps sürümü kullanılmış.

Ayrıca fiyatın yurtdışı fiyatı olduğunu, GTX 1080 Ti’ın Türkiye fiyatını da güncelleme ile ekleyeceğimizi belirtelim. Tabii ki Nvidia’nın yeni ekran kartı pek çok farklı üretici sürümüyle karşımızda olacak ve aralarında fiyat farkı olacak

resmi videosu işte burada:

Buradada Techopat ın bir ilk bakış videosu var:

”bu yazıda Technopat.net’ten alıntı yapılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here