The Walking Dead(dizi) inceleme

0
2035

The Walking Dead inceleme:

The Walking DeadFrank Darabont tarafından geliştirilen bir Amerikan televizyon dizisidir. Hikayesi, Robert KirkmanTony Moore veCharlie Adlard ‘ın aynı adlı çizgi romanınadayanmaktadır. Dizinin başrolünde, geçirdiği bir kaza sonrası girdiği komadan beklenmedik biçimde uyanan ve artık tüm dünyaya George A. Romero‘nun korku filmlerindeki zombileri andıran etobur “aylaklar”ın egemen olduğunu keşfeden şerif yardımcısı Rick Grimes rolüyle Andrew Lincoln yer almaktadır. Grimes, bulunduğu hastahaneden ayrılarak, ailesini bulmak için yola koyulur ve yol boyunca, bu yeni dünya düzeninde sağ kalmayı başarabilmiş ve kendisi gibi yaşam savaşı veren diğer birçok kişiyle karşılaşır ve yola onlarla devam ederek, kendi grubunu oluşturur.

The Walking Dead‘in prömiyeri 31 Ekim 2010 tarihinde Amerikan televizyon kanalı AMC‘de gerçekleşmiştir.[3] 2010’nun Kasım ayının ilk haftasında Fox International Channels‘da uluslararası gösterimi yapılmasının ardından[4]aldığı olumlu eleştirilerin ışığında AMC, 16 Ekim 2011’de başlayan ve on üç bölümden oluşan ikinci sezonun çekilmesini istemiştir.[5][6] İkinci sezonun iki bölümü yayınlanmışken, AMC, dizinin üçüncü sezonunun çekileceğini ve 14 Ekim 2012’de üçüncü sezonun başlayacağını duyurmuştur.[7] 21 Aralık 2012 tarihinde ise AMC, dizinin dördüncü sezonda devam edeceğini açıklamıştır.[8] 11 Ekim 2015’te 6. sezonun çıkacağı kesinleşmiştir ve ardından 7. sezon gelmektedir. Şuan da 7. sezon devam etmektedir. 8. sezon onayını almıştır.

Dizi, gösterimi süresince düzenli olarak olumlu eleştiriler almış[9][10] ve En İyi Televizyon Dizisi dalında bir Altın Küre ile birWriters Guild of America ödülüne aday gösterilmiştir.[11][12] Dizi, ayrıca, bir kablo televizyon kanalı dizisi olarak çeşitli rekorlar kırarak güçlü bir Nielsen reytingi elde etmiş ve üçüncü sezonun prömiyeri 10.9 milyon kişi tarafından seyredilerek, tarihteki en çok izlenen kablo drama dizisi olmayı başarmıştır.[13]

Dizinin öncesinde yaşanmış olayları ve zombi kıyametinin nasıl gerçekleştiğini konu alan bir yan dizi, Fear The Walking Dead, Ağustos 2015’te yayına başlamıştır.

Wikipedia.com’dan alıntı yapılmıştır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here