Oyun

The Witcher 3: Wild Hunt İnceleme

Bir oyun hayal edin;

Hikayesi sizi alıp götürecek ve başından kalkmak istemeyeceksiniz, grafikleri tatmin edici bir seviyede olacak, karakterinizi gerçekten hissedeceksiniz –sevinciyle, üzüntüsüyle–  karşınızdakinin yaşamasına izin mi vereceksiniz? Yoksa onu cezalandıracak mısınız?…Ve daha neler neler.

The Witcher 3 Wild Hunt, CD PROJECT RED’ in elinden çıkma bir şaheser. İsmindende görüldüğü gibi serinin 3. oyunu (Şunu önceden söyleyeyim önceki oyunları oynamadım. Yani önceki oyunlardan bahsetmiyeceğim.) ”Hocam ben ilk oyunları oynamadım.” Diyorsanız oyun size başlangıçta ”önceki oyunu oynadın mı ya!!” Sorusunu soruyor o konuda endişeniz olmasın. (Eğer ”evet oynadım” derseniz ileriki bölümlerde size önceki oyunlarla ilgili sorular soruyor, oyunun akışını etkiliyor olabilir tam olarak bilgim yok) Söylemeyi unutmadan yaptığınız her hareket oyunun akışına etki edecek haberiniz olsun.

Karekterimiz ”Geralt of Rivia” hani şu her yerde gördüğünüz suratında yara izi olan yakışıklı, sesi ve kendisi Hollywood.’ dan çıkma abi Oyunda yavuklumuz Yennefer ve evlatlığımız (öz kızımız gibi olan) Ciri’ yi arıyoruz Ciri’ nin peşinde oyunun baş düşmanı Wild Hunt =Eredein de var. Erdedin Ciri’nin kanındaki kutsallık için onu istiyor Eredin diyip geçmeyin kendisini insan tırnaklarından yapılmış gemisi var. Ayrıca Eredin’in dünyanın sonunu getireceği bilgisi veriliyor. Hikaye hakkında daha derine inmem hem bu incelemeye gelecek yorumları hemde sizin oyun keyfinizi etkiliyebilir Yolculuğumuzda Roche (atımız) ile birlikte maceradan maceraya adeta dalıyoruz haa! macera demişken oyunun 3 haritası var ( No Mand’s Land tarafı oyunun büyük bir bölümünün geçtiği yer en büyük harita bataklık yaratıklar vs. bunun yanı sıra Skellige ki bu harita daha çok sulu harita ve ilk başladığımız yer keza daha küçük bir yer) Oyun haritayı o kadar güzel kullanmış ki her tarafına bir şekilde gidiyorsunuz ve bu zorlama ile olmuyor oyunun temposunda akıp gidiyor.(HATIRLATMA: Gittiğiniz yerleri iyice araştırın sandıkların içinden gücünüze güç katacak eşyalar çıkacaktır, benden söylemesi:)))  ”Yahu! bu kadar büyük harita ben sıkılırım ordan oraya at sırtında.” diyorsanız, sizin için yapılmış olan ”fast travel” özelliği tam da biçilmiş kaftan, ama ”fast travel” için önceden gideceğiniz yere bir kere gidip o bölgede olan ”fast travel” tabelasının açılmış olması gerekiyor. Bunun için ayrı bir çaba gerekmiyor yakınından geçmeniz yeter.

No Mand’s Land
Skellige Adaları

Oyunun hikayesinin ilerleyen zamanlarda eski oyunlardan dostlarımızı görüyoruz, Dediğim gibi hikayeye girmeyeceğim. ( eski oyunları oynayanların gözleri dolabilir) Temel olarak Witcher= Efsungar olduğumuz için gittiğimiz köylerden para ödülüllü yaratık öldürme kontratları alıyoruz, çeşitli ipuçlarını bulup hazine avlarına çıkabiliyoruz, yaratık yuvalarını patlatabiliyoruz, haydut kamplarına dalıp esir kalmış insanları kurtarabiliyoruz.(bu kurtardığınız demirci,otçu vs. size eşyalarda özel indirimler yapabiliyor (Halk efsungarlara ”para gözlü pislikler” diye baktığı için çeşitli köylerde ve şehirlerde size yapılan iyi yada kötü davranışlar olabilir bir yerde baş üstünde tutulurken bir yerde afedersiniz ama sülalenize kadar küfür yiyebilirsiniz ayrıca oyunda cinsellikte oldukça fazla ve tabiki bu koccccaaman 🙂 dünyada diledğimiz gibi gezebiliyoruz ama dikkat edin seviyenizin yetmediği yerlere gitmeyin, yanağınızdan bi makas alırlar bizden söylemesi.

Seviye demişken her seviye atladığında (ki kolay birşey değil) yetenek puanı geliyor ve bu yetenek puanlarıni istediğiniz özellik için kullanabilirsiniz. Bu özellikler;

      1. Combat Skills: Kılıç ile yaptığız saldırıların gücünü arttırma, gelen okları bloklama vs. kendi içinde de dörde ayrılıyor.

      2. Signs: Büyü yetenekleriniz kendi içinde beşe ayrılıyor

— İgni: Alevli bir özellik karekterimizin ileri doğru yaptığı bir hamle ile ateş püskürtmesi, ilerleyen seviyelerde farklı varyasyonları da oluyuyor. Oyunun yine büyük bölümünde kullandığımız bir yetenel

—Ard: Rakiplerinizi geri itmek için bir kuvvet çıkarır. Yere düşen düşmanlarınızı tek hamlede öldürebiliyor olmanız hangi seviye olursa olsun sizi bu hamleyi kullanmaya itiyor.

—Yrdenn: Etrafınızda büyü çemberi oluşturur ve bundan sonra çemberin içine giren insan yaratıklar yavaşlar ve daha fazla hasar yer.

—Axii: Rakiplerinizin kafasını karıştırır ve onları sersemletir tabii bir süreliğine, konuşmlarda ikna etmek istediğiniz birine bunu yaparak onun zihnini ele geçirip isteğinizi yaptırırsınız. Benim en çok kullandığım yetenektir.

—Quenn: Etrafınızda bir koruma kalkanı oluşturur ve düşmanın hamlesi size gelmesi halinde ilk hamlede korur ama ortadan kaybolur tekrar açabilirsiniz

     3. Alcamy Skills: İksir yapmanız vs için kullanılan özellikler

     4.General Skills: Geliştirmeye açık olamayan ama belirli bölümlerde işe yarayan yetenekler, sabah canın tazelenmesi gibi.

     5.Mutajenler: Yeteneklerinizin etkilerini arttırmak için kullanılır yaratıklardan veya satıcılardan alabilirsiniz.

      Envanter sistemide gayet dengeli oyun size her seviyeye göre hatta her yaratığa göre zıerhlarınız ve silahlarınızı değiştirmeye itiyor. Yapacağınız geliştirmeler için gerekli olan ot vs. bunları kendinizde toplayabilirsiniz ki ben bunu öneririm daha zevkli. İsterseniz satın alabilirsiniz

      Savaşlar taktiğe dayalı rakibin hareketlerini anlayıp ona göre taktik geliştirmelisiniz eğer önceden o yaratıkla ilgili kitapları okuduysanız yada halktan bilgi aldıysanız o yarıtığın zayıf yölerine göre iksir, bomba vs kullanabilirsiniz oldukça zevkli oynanışı var Lakin ben oyunu PlayStation 4′ te oynadım ve maalesef ölünce bekleme süreleri oldukça uzun  sürüyor ve buda sizin hırsınızı kırıyor. Bu durum bilgisayarda bilgisayarınızın performansına çok veya az sürebilir.

Yavaştan grafiklere geçelim, oyun PS4′ te sabit 30 FPS de çalışıyor ve bazı aksiyonlarda çok az sıklıkla 25lere düşebiliyor ama oyun zevkinizi almıyor, çevreyle olan etkileşimiz oldukça iyi -yanan bi ateşi Aard kullanarak söndürmek, yine Aard’ ı kullanarak gırık kapıları açmak…. oldukçe zevkli. Zaman zaman fırtınalar çıkıyor zaman zaman güneş, gece- gündüz oldukça profesyonelce yapılış bir proje. Gönlümü fethetdi öyle söyliyeyim.

Karakterlerin hepsine sokaktaki bir insana bile çok güzel uğraşılmış konuşmalar, konuşmalardaki sesler, jest ve mimik hareketleri çok iyi yapılmış gerçekten büyük bir emek var.

Şaka bir yana hakikaten emek büyük.

Grafik hataları olmuyo değil böyle devasa bir oyunda bu hatalar olması normal güncellemelerle birçoğu fixlendi. 

 

 

 

 

 

    PUAN: 95/100 , çıktığı yıl kasıp kavurdu ortalığı,

+’ları: Çok iyi grafikler, karakter animasyonları ve mimikleri çok kaliteli keza hikayeside sürükleyici, oyunda kullanılan müziklerde oldukça başarılı.

-‘leri: Açıkçası bulması kolay olmadı ama Uçan Roche, Uçan askerler vs sanırım bunlar bu oyunun teması değil. 🙂

NEYSE EFENDİM ATLADIĞIM BİR YER VARSA KUSURA BAKMAYIN UMARIM ZEVKLİ BİR İNCELE OLMUŞTUR. VAKİT AYIRIP OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER 🙂 İYİ OYUNLAR DİLERİM

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

%d blogcu bunu beğendi:
Advertisment ad adsense adlogger